czwartek, 29 marca 2012

KAPELUSZOWE WARIACJE

To właśnie się stało z cylindrem, kapeluszem modnym w XIX i na początku XX wieku, który za sprawą Jake'a Phippsa zamienił się w stylową lampę. Brytyjska ikona kultury, nawiązująca do minionej epoki doskonale sprawdza się w formie oświetlenia. Wełniany cylinder, wypełniony wewnątrz dla lepszego efektu połyskującym, srebrzystym aluminium będzie wspaniale wyglądał w nowoczesnych przestrzeniach. Cylinder znów stał się modny... tym razem jednak to wnętrza pragną się z nim pokazywać.



    Wymiary: 14cm x 32cm x 26.5 cm













Niedawno Jake Phipps'a stworzył także lampkę biurkową w kształcie wełnianego czarno-złotego melonika Jeeves z aluminiową podszewką oraz regulowaną wysokością. Melonik znów stał się oryginalną lampą, tym razem doskonale podkreśli niebanalny styl biurka.








Nietypowa lampka Criminal Desk Lamp,mająca upamiętniać postać niedawno zmarłego króla popu, która swym designem odsyła do klipu Michaela Jacksona – Smooth Criminal
Charakterystyczny biały kapelusz przewiązany czarnym paskiem, jaki miał na sobie Michael wykorzystał w swym projekcie designer Sébastien Maleville i uczynił z niego abażur.Aby zapalić lub zgasic lampkę należy chwycić za brzeg kapelusza i opuścić go w dół, gdy chcemy ją włączyć oraz unieść w górę, gdy postanowimy ją zgasić








 Hans Agne Jacobsson dla Markaryd.












Nemo - włoskiego producenta Cassina.
 Mr.Light  czarująca lampa stołowa stworzona przez pochodzącego z Hiszpanii projektanta  Javiera Mariscala. 





Kuchenne Inspiracje

    Paul Roslen Lighting

                                                  Paul Roslen Lighting



Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Nie tylko przygotowujemy w niej posiłki, lecz często toczy się w tam również nasze życie towarzyskie. Dlatego dobre oświetlenie to podstawa.Powinniśmy dokładnie zastanowić się nad oświetleniem, bowiem górne światło to nie wszystko. Doświetlenia potrzebuje zarówno blat kuchenny, na którym przygotowujemy nasze posiłki, jak również stół przy którym będziemy je spożywać. Praktycznie każdy fragment powinien być oświetlony osobno, tak by możliwe było włączenie światła tylko w tej części, w której w danej chwili pracujemy.
Świetnie sprawdzą się industrialne lampy wiszące. Ten rodzaj oświetlenia niekoniecznie musi znaleźć się we wnętrzu typowo industrialnym. Pasuje także do przestrzeni minimalistycznych czy tradycyjnych. Swoją surowością przełamuje jednolity styl aranżacji, nadając jej odpowiedni charakter.


















wtorek, 20 marca 2012

BestLite











Historia Lamp BestLite siega 1930 roku kiedy to została zaprojektowana przez angielskiego projektanta Roberta Dudley’a. W krótkim czasie lampa BestLite okazała się wielkim sukcesem. Podczas drugiej wojny światowej lampa osiągnęła status narodowej ikony, przyczynił się do tego fakt, iż Winston Churchill w Whitehall ustawił na biurku model BestLite BL1. 



Winston Churchill


Robert Dudley W dzieciństwie spędzał dużo czasu bawiąc się w fabryce lamp, znał też wiele ludzi pracujących tam. Nie było więc zaskoczeniem, gdy Robert Dudley postanowił studiować Wzornictwo Przemysłowe. W 1928 roku pojechał do  Dusseldorfu, a następnie trafił do Paryża, gdzie narysował pierwsze szkice lampy, która później na zawsze utożsamiona została z jego nazwiskiem. Jako, że ta lampa była pierwszym przykładem stylu Bauhaus w Wielkiej Brytanii, skierowanie jej do produkcji poprzedzone było ostrą wymianą opinii. Lampa była produkowana przez firmę Best & Lloyd, założoną przez rodzinę Besta w 1840 roku. Po tym, jak wspomniano o niej w przodującym magazynie architektonicznym „Architect’s Journal”, oczy społeczności i architektów otworzyły się na potencjał i możliwości lampy.

Robert Dudley


Dawna fabryka BestLite


Logo BestLite od 1930r.


Niedawno BestLite obchodziło 80-lecie firmy.